Neden Para Basıp Borçlarımızı Ödemiyoruz?

Neden Para Basıp Borçlarımızı Ödemiyoruz?

Devletlerin ekonomisinden ziyade dış borçlarının miktarı da gelişmesi için önemli bir unsur. Peki neden daha çok para basıp borçlarımızı ödemiyoruz?
Neden Para Basıp Borçlarımızı Ödemiyoruz?

                 Neden Ülkeler Para Basıp Borçlarını Ödemiyor?

Para dediğimiz değişim aracı bir devletin büyüyebilmesi ve gelişebilmesi için gerekli olan önemli bir unsurdur.

Hepimizin aklına gelmiştir bu soru.Bunun cevabının çok basit olmasıyla beraber çok geniş kapsamlı ve birçok etken bunda etkili.

Konuya girmeden önce 1. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın düşüğü büyük hata ile başlayalım.Almanya savaşı kaybettiğinde borçları ödemek için yüksek miktarda para basmaya başladı.Durmaksızın.Bunu yapınca ülkedeki para çoğaldı çoğaldı çoğaldı.para basmak gif ile ilgili görsel sonucu

Altın neden değerlidir sizce? Az bulunduğu için değil mi?Para da çok olunca değersizleşir ve anlam ifade etmez.Almanlar o kadar çok para bastı ki insanlar kömür almak yerine para yakmayı tercih etmeye başladı çünkü kömür almak için verecekleri parayla ısınabilirlerdi.Yavaş yavaş durumu anlamaya başladınız sanırım.Devam edelim.

Ülke para basmaya başlarsa çok duyduğumuz “enflasyon” gerçekleşir.para basmak gif ile ilgili görsel sonucu

Diyelim ki maaşınız 3000TL.Biz de çok para bastık ve TL değer kaybetmeye başladı bu yandan da dolar da değerlendi.Biz dışarıdan dolar ile ithalat yaptığımız için ve satın alırken dolar birimi kullanıldığı için ayrıca dolar da değerli olduğundan daha pahalıya alırız ve marketlerde olsun arabalarda olsun ülkenin her yerindeki satılan ürünler daha pahalı olmaya başlar.

Bu da olunca 3000TL size yetmedi haliyle ve devlet de maaşlara zam yaptı.O zam yaptıkça ülkedeki para birimi değersizleşti ve maaşınız 100.000TL oldu.Maaşınız artınca yine ülkedeki para çoğalıyor ve değersizleşiyor.Devlet maaşları arttırdıkça diğer ülkeler de daha pahalıya satmaya devam ediyor.Böyle olunca %1.000.000 enflasyon olan Venezuella ülkesinin yolunda ilerlemiş oluyoruz.

Dünyada ticaret için kullanılan tek para birimi “$”dır.Bu yüzden ülkede çok dolar kendi para biriminden ise gerekli seviyede olması gerekir.Dolar değer kayberse ülkelerin faizi arttırmasının sebebini anlamışsınızdır şimdi.

Dünyada karşılıksız para basabilen tek ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir.2010 yılında ABD bile karşılıksız dolar basması nedeniyle paraları değersiz olmuştu.Hatırlarsanız dolar o zaman 1.2TL idi.

Ä°lgili resim

Karşılıksız para basmanın zararlarını umarım anlamışsınızdır.Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Dünyanın En Büyük Soygununu Gerçekleştirilip Bir Darphaneyi Basmasını Konu Alan La Casa De Papel disizinin ilk bölümünü izlemek için tıklayın!

http://film.miranekmen.com/la-casa-de-papel-1-bolum.html

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!