Lityum Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Lityum Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kimyaya birazz merak sarmamdan dolayı elementleri araştırıyorum ve öğrendiklerimi sizinle paylaşıyorum umarım hoşunuza gitmiştir.Lityum Nedir?
Lityum Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Lityum Nedir? Lityum Özellikleri

Lityum, Alkali metal element serisinde olan ve periyodik tablonun 1A grubunda bulunan katı haldeki gümüşümsü beyaz gri renkli bir elementtir. Lityum elementinin sembolü Li olarak gösterilir. Lityum elementinin atom numarası 3‘dür. Lityum elementini bulan ya da keşfeden kaşif ise Johann Arvedson isimli bilim adamıdır. Lityum elementine ait bu bilgileri liste halinde görebilirsiniz.

Sembolü: Li
Atom Numarası (Proton Sayısı): 3
Atom Kütlesi: 6.941(2)  g/mol
Elektron Sayısı: 3
Element serisi: Alkali Metal
Periyodik Tablodaki Grubu: 1A
Yoğunluk: 0.534 g/cm3
Erime Noktası:  180.54 °C
Kaynama Noktası: 1342 °C
Oda Koşulundaki Hali: Katı
Görünümü: Gümüşümsü beyaz, gri
Keşif: Johann Arvedson (1817)

Lityum Kullanım Alanları

Seramik ve cam yapımında, pil üretiminde, yağlayıcı ve alaşım sertleştirici maddelerin bileşiminde, A vitamini sentezinde, nükleer santrallerde soğutucu görevinde ve roketlerde itici kuvvet sağlamada kullanılır. Katı elementler içinde en yüksek özgül ısı kapasitesine sahip olması nedeniyle, ısı iletiminde kullanılan sıvıların bileşiminde yer alır. Ancak, su ya da asit gibi çözücülerle karşılaştığında yüksek bir patlama ya da parlama özelliğine sahip olması ve özellikle sinir sistemi için zehirli etki göstermesi nedeniyle, dikkatli kullanılması gerekir. Bazı lityum bileşikleri, beyin rahatsızlıkları ve psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde yer alır.

 

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!